Будимпешта - 8-ми Март - автобус 29.01.2016


8 -ми Март во Будимпешта со Виена  

 

 5 дена / 2 ноќевања

 

 

1 ден (08.03.2018 - четврток) - СКОПЈЕ - БУДИМПЕШТА

Состанок со групата во Скопјe. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

2 ден (09.03.2018-петок) – БУДИМПЕШТА

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Следува разглед на градот со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, улиците: Андраши, Ракоци и Ваци, мостовите на Дунав. Сместување во хотел. Слободно време. Вечерта крстарење со брод по Дунав (факултативно). Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден ( 10.03.2018 –сабота)- БУДИМПЕШТА – ВИЕНА

Појадок. По појадокот слободно време за индивидуални прошетки низ Будимпешта или можност за целодневна факултативна посета на Виена. Панорамски разглед на градот: плоштадот Рингштрасе, Операта, Парламентот, општината Ратхаус, Музејот на модерна уметност, градската палата, Универзитетот, палатата Белведере, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург. Трансфер до дворецот Шенбрун и слободно време за посета на градините. Заминување кон еден од најголемите трговски центри во Европа – “Сити суд” http://www.scs.at. Слободно време за шопинг. Враќање кон Будимпешта. Ноќевање.

4 ден (11.03.2018 – недела) БУДИМПЕШТА – СКОПЈЕ

Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и упатување на факултатаивна прошетка до живописното градче Сент Андреа, во близина на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народните ракотворби, богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви ... Враќање од Сент Андреа и можност за факултативна посета на Тропикариум http://www.tropicarium.hu или време за индивидуални активности. По договор со представникот, поаѓање за Скопје.Ноќно патување преку Србија, со попатни паузи за одмор и царински формалности.

5 ден (12.03.2018–понеделник) СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во утринските часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ – 99 € (6.138 ден.)

 

Во цената на аранжманот e вклучено:

- Превоз со туристички автобус на дадените дестинации,

- Сместување во хотел во Будимпешта на база 2 ноќевања со појадок,

- Професионален туристички придружник од агенцијата,

- Организација и реализација на аранжманот

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

- факултативи

- Влезници за музеи и културно – историски споменици

- Патничко осигурување

 

ФАКУЛТАТИВИ:

 • Разглед на Будимпешта со локален водич – задолжителна факултатива, уплата во агенција - 10 €

 • Крстарење со брод по Дунав – 15 €

 • Вечера во ресторан – чарда - 25 €

 • Посета на Виена , градините на Шенбрун и шопинг центар – 35 € (минимум 30 патника за реализација на факултативата)

 • Посета на Тропикариум (трансфер и влезница) – 15 €

 • Посета на Сент Андреа - 10 €


ОПШТИ НАПОМЕНИ:

 • Резервација се прави со уплата на 30% од вкупнот износ на аранжманот

 • Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот

 • Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд

 • За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 45 патника

 • За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот, односно до 12.06.2018 година.

 • Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот

 • Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот

 • Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите

 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.

 • Организаторт го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата.

 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.


За оваа програма важат општите услови за патување на Mагелан Травел СервисГалерија
ПРЕБАРАЈ ПОНУДИ
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ГРЦИЈА ЛЕТО 2018!!! Изберете дестинација и термин! Ограничени капацитети! Сместување во студиo/апартман!
Ријкс музејот, основан од братот на Наполеон (со делата на Рембрант и Вермер), Музејот Ван Гог со најголемата збирка на неговите дела, Куќата на Рембрант, Куќата на Ана Франк. Прошетка до улицата со црвените светилки. Или факултативна посета на традиционално село Zaanse Schans кое важи за колевка на европската економија, познатите ветерници, работилници за традиционалните кломпи, порцелан, сирење...
Порто, вториот град по големина во Португалија, кој во 1996 година е поставен на листата на УНЕСКО како дел од светското наследство: Авенијата Алиадос, Катедралата, Берзата, Црквата на Свети Франциско со позлатени барокни резби… Лисабон - португалскиот главен град кој ужива особено сончева позиција на крајбрежјето на Европскиот Атлантик: Плоштадот Маркиз де Помбал, Авенијата на Слободата, покрај реката Тежо, во зоната на Плоштадот Комерцио и квавртот Алфама.
Понуди на вашиот Е-Маил
Контакт

Улица."27 Март" бр.3
1000 Скопје Македонија

тел/факс: +389 02 / 3132312
тел: +389 02 / 3109448

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Има моментално присутни.