Истанбул - автобус - Свети Кирил 07.04.2014

 

 

 

 

 

 

Истанбул со Принцеските Острови

 

 

 

Автобус / 5 дена / 3 ноќевања

 

 

 

23 Мај (Среда) СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на паркингот спроти хотелот “Holiday Inn”, во 16:00 часот. Тргнување за Истанбул во 16:30 часот. Се патува преку Грција со попатни паузи. Ноќно возење.

 

 

24 Мај (Четврток) ИСТАНБУЛ

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели џамија, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих џамија... Посета на Вселенската патријаршија. Сместување во хотел. Факултативно, посета на Sapphire Seyir Terasi, највисоката “тераса” во Европа висока (238м), од каде се добива прекрасна панорамска глетка на градот, како и можност преку 4-Д симулација да се надлета небото на Истанбул и неговите најзначајни обележја: Босфор, Галата Мостот, Девојачката Кула...Враќање во хотел. Потоа,факултативно посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар - Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор...Европа - Азија) прекрасно место за кафе, да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани. Враќање во хотел преку Босфорскиот мост симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул. Ноќевање.

 

 

 

25 Мај (Петок) ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ

Појадок. Факултативна посета на Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а, денес музеј, отворен за сите посетители...Прошетка по просторите на Султанот Сулејман Величествениот, и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкужена со море од сите страни, каде може да се посети и со векови забранетата зона, Султановиот Харем...Подземната Цистерна Yerebatan Sarayı 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина... Во попладневните часови, посета на Капали Чаршија, затворен трговски маркет со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини...Во вечерните часови заминуваме во Вселенската Патријаршија за Христовото Воскресение. Ноќевање.

 

 

26 Мај (Сабота) ИСТАНБУЛ - ПРИНЦЕСКИТЕ ОСТРОВИ

Појадок. Потоа, предлагаме факултативна посета на Принцески Острови (Büyükada,Heybeliada, Burgazada...) - архипелаг од 9 острови кои се наоѓаат во северозападниот дел на Мраморно море, а југоисточно од Истанбул. Опфаќаат површина од 10 km². На островите живеат околу 15.000 луѓе, а во летниот период овој број е многу поголем. Пристапот до островите е многу едноставен, главно поради честите бродови кои минуваат покрај секој остров. На самите острови е забранета употреба на моторни возила, а како основно превозно средство се користи коњска кочија. На островите се наоѓаат неколку манастири, академијата за турската воена морнарица...Островите биле голема туристичка атракција уште во времето на Византија..Во вечерните часови, вечера во Национален Ресторан, за незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци и мени од турската кујна. Ноќевање.

 

 

27 Мај (Недела) ИСТАНБУЛ - ДОЛМА БАХЧЕ САРАЈ - БОСФОР - СКОПЈЕ

Појадок. Напуштање на хотелот. Факултативна посета на Долма Бахче Сарај - последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство. Потоа, факултативно возбудливо крстарење со брод по Босфор, под мостовите кои ги поврзуваат Европа и Азија, панорамско разгледување на раскошните палати од двете страни на каналот. Потоа, слободно време за прошеткa и шопинг по најпознатата улица Истиклал... Програмата продолжува со посета на познатиот шопинг центар Форум, каде се наоѓа големиот Аквариум. Tргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Грција, со попатни паузи. Пристигнување во раните утрински часови следниот ден.

 

 

 

 

За уплата до 20.04.2018:

7.380 денари (119евра)

 

 

 

Цена на аранжман:

129 евра (8.000,00 мкд.)

 

 

 

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

- Превоз со модерен туристички автобус

- Сместување во хотел Erden Sarajevo со 3*** на база 3 ноќевања со појадок www.erdensarayevo.com.tr

- Организиран разглед на Истанбул

- Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

- Посета на Долма Бахче Сарај (водич, влезница) 25 евра

- Крстарење со брод по Босфор 15 евра

- Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција 20 евра

- Вечера во национален ресторан 30 евра

- Влезници во локалитетите Аја Софија 15 евра, Топ Капи 15 евра

- Yerebatan Sarayı (Потонетата Палата) 10 евра

- Посета на Азискиот дел Ускудар - Белербеј, низ подводниот тунел Мармарас 10 евра

- Посета на Принцес Острови 15 евра

- Дполата за 1/1 соба 2.400 денари

- Задолжително патничко – здравствено осигурување

 

 

Напомени:
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.

За овој програм важат Опшите Услови на патување на Магелан Травел Сервис.

Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд

Општи напомени за патување:

Т.А.Магелан Травел Сервис го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Патникот има обврска да се јави 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање!


Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето
Галерија
ПРЕБАРАЈ ПОНУДИ
АПРИЛСКА ПРОМОЦИЈА !!! ПЕФКОХОРИ ВИЛА КОНСТАНТИН Лукс
Хотели Грција за 1-ви Мај и Св. Кирил. Гранд Отел - Ханиоти Калипсо - Ханиоти Тропикал - Ханиоти Ал Маре - Полихроно
Приватно сместување во Ханиоти.
Понуди на вашиот Е-Маил
Контакт

Улица."27 Март" бр.3
1000 Скопје Македонија

тел/факс: +389 02 / 3132312
тел: +389 02 / 3109448

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Има моментално присутни.