Истанбул - автобус - 1ви Мај 07.04.2014

 

 

ИСТАНБУЛ со Принцеските

острови

 

Автобус / 5 дена / 2 ноќи

 

СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА!!!

 

 

27. Април (Петок) СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn во 16:00 часот. Тргнување во 16:30 часот. Ноќно патување преку граничниот премин Богородица со попатни паузи и царински формалности.

 

28. Април (Сабота) ИСТАНБУЛ - БОСФОР

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамски разглед на градот: Аксарај, Лалели Џамија, Бејазитовата Џамија, Универзитетот, Римскиот аквадукт, Златниот Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, стадионот на Бешикташ, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашината Џамија, Патријаршијата, Сулејманија, Фатих Џамија... Факултативно крстарење со брод по Босфор, панорамски разглед на раскошните палати од двете страни на каналот и пловење под мостовите Фатих и Босфор, кои ги поврзуваат Европа и Азија. ...Можност за посета на Sapphire Seyir Terasi највисоката “Тераса” во Европа, од каде се добива прекрасна панорамска глетка кон градот, како и можност преку 4-Д симулација да се надлета небото над Истанбул и неговите најзначајниобележја: Босфор, Галата Мостот, Девојачката Кула...Сместување во хотел. Попладне, предлагаме посета на Азискиот дел на Истанбул – Ускудар - Бејлербеј, поминувајќи преку подводниот тунел Мармарас (13.5 км за 4 минути, 60 метри под нивото на водите на Босфор...Европа - Азија) прекрасно место за кафе, да се вкуси прекрасна риба во некои од познатите ресторани. Враќање во хотел преку Босфорскиот Мост симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул...Ноќевање.

 

29. Април (Недела) ИСТАНБУЛ - ПРИНЦЕСКИТЕ ОСТРОВИ

Појадок. Факултативна посета на Долма Бахче Сарај - последната резиденција на Отоманскиот султан, која содржи музејска збирка со непроценливо богатство, до 1922г. служел како резиденција на Отоманскиот Султан, а по 1922г. резиденција на Кемал Ататурк….Предлагаме факултативна посета на Принцески Острови (Büyükada...) - архипелаг од 9 острови кои се наоѓаат во северозападниот дел на Мраморно море, а југоисточно од Истанбул. Опфаќаат површина од 10 km². На островите живеат околу 15.000 луѓе, а во летниот период овој број е многу поголем. Пристапот до островите е многу едноставен, главно поради честите бродови кои минуваат покрај секој остров. На самите острови е забранета употреба на моторни возила, а како основно превозно средство се користи коњска кочија. На островите се наоѓаат неколку манастири, академијата за турската воена морнарица...Островите биле голема туристичка атракција уште во времето на Византија.. Во вечерните часови, вечера во Национален Ресторан, за незаборавно доживување со уметничка програма на ориентални танци и мени од турската кујна. Ноќевање.

 

30.Април (понеделник) ВИЗАНТИСКИ И СУЛТАНСКИ ИСТАНБУЛ

Факултативна посета на Сината Џамија со 6 минариња која претставува симбол на градот, прошетка по главниот историски плоштад на Истанбул, Хиподромот, палатата на Ибрахим Паша, прочуената Аја Софија, изградена во времето на владеењето на Царот Јустинијан како најголема византиска црква, подоцна претворена во џамија, а, денес музеј, отворен за сите посетители...Прошетка по просторите на Султанот Сулејман Величествениот, и стариот султанов дворец Топкапи палата која ги чува приказните за огромното богатство на султаните, опкужена со море од сите страни, каде може да се посети и со векови забранетата зона, Султановиот Харем...Подземната Цистерна Yerebatan Sarayı 14 метри под нивото на земјата, со 9.800м2 површина... посета на Капали Чаршија, затворен трговски маркет со сплет од околу 60 улици и 4000 продавници за злато, сребро, кожа и ткаенини... Посета на познатиот Шопинг Центар Форум каде се наоѓа големиот Аквариум...Тргнување за Скопје во попладневните часови. Се патува преку Грција, со попатни паузи и царински формалности...Пристигнување во Скопје следниот ден во пладневните часови.

 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 6.140 денари (99 €)

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

- Превоз со модерен туристички автобус

- Сместување во хотел Gold 3*** http://www.goldhotel.com.tr на база 2 ноќевања со појадок

- Организиран разглед на Истанбул

- Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

- Посета на Sapphire Seyir Terasi со 4Д проекција 20 евра

- Посета на Азискиот дел Ускудар-Белербеј, под подводниот тунел 10 евра

- Влезници во локалитетите Аја Софија 15 евра, Топ Капи 15 евра

- Yerebatan Sarayı (Потонетата Палата) 10 евра

- Посета на Долма Бахче Сарај (водич, влезница) 25 евра

- Крстарење со брод по Босфор 15 евра

- Вечера во национален ресторан 30 евра

- Патничко – здравствено осигурување 200 денари

- Доплата за 1/1 соба 1.900,00 мкд

 

 

НАПОМЕНИ:

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.
Факултативните излети се уплатуваат првиот ден од патувањето како би можеле истите технички да се реализираат !

Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд

За овој програм важат Опшите Услови на патување на Магелан Травел Сервис.

 

Општи напомени за патување:

Т.А.Магелан Травел Сервис го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на граница, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.Галерија
ПРЕБАРАЈ ПОНУДИ
АПРИЛСКА ПРОМОЦИЈА !!! ПЕФКОХОРИ ВИЛА КОНСТАНТИН Лукс
Хотели Грција за 1-ви Мај и Св. Кирил. Гранд Отел - Ханиоти Калипсо - Ханиоти Тропикал - Ханиоти Ал Маре - Полихроно
Приватно сместување во Ханиоти.
Понуди на вашиот Е-Маил
Контакт

Улица."27 Март" бр.3
1000 Скопје Македонија

тел/факс: +389 02 / 3132312
тел: +389 02 / 3109448

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Има моментално присутни.