Краков - автобус - Велигден 21.03.2016

 

 

 

 

 

 

 

Велигден во КРАКОВ

 

 

 

 

Автобус / 5 дена / 3 ноќевања со појадок

 

 

 

 

05.Април (Четврток) СКОПЈЕ – КРАКОВ
Состанок на групата на паркингот спроти х. Holiday Inn во 13.30. Тргнување за Краков во 14.00 ч. Патување преку Србија, Унгарија и Словачка со попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.

 


06.Април ( Петок) КРАКОВ
Пристигнување во Краков во претпладневните часови. Факултативен панорамски разглед (автобус и пешачки дел). Разглед на стариот дел на градот, Срцето на Краков (без влезници во цркви и музеи), катедралата Св. Станислав и Вацлави и кралевскиот дворец од XIV век. Пешачкиот дел опфаќа разглед на главниот плоштад и еден од најголемите средновековни плоштади во Европа, каде се наоѓаат споменикот на Адам Мицкјевиќ познат полски поет, готската црква Св. Марија, Флоријанкса улица, Еврејскиот дел Казимерц... Сместување во Хотел. Ноќевање.

 

 


07.Април ( Сабота) КРАКОВ - AUSCHWITZ И BIRKENAU
Појадок. Препорачуваме факултативна посета на Auschwitz и Birkenau, еден од најзначајните симболи на светската историја, кој претставува и најголем и нај озогласен логор на нацистичка Германија (денешен спомен-музеј под заштита на UNESCO). Враќање во Краков. Вечерта, факултативно посета на национален ресторан. Потоа, посета на православна црква за Христовото Воскресение. Ноќевање.

 

 


08.Април (Недела) КРАКОВ – WIELICHKA

Појадок. Факултативно, посета на рудникот за сол Величка (Wieliczka - најстар рудник во Европа) импресивен подземен свет на славните солени езера, простории и ходници каде се наоѓа и кралевската капела од сол како и концертната сала која е направена од рацете на генерации од рудари. Рудникот е стар 700 години со 9 нивоа, за туристите е програмата на 3то ниво или 13 метри под нивото на земјата.

 

 


09.Април (Понеделник) КРАКОВ - WAWEL – СКОПЈЕ
Појадок. Факултативно-посета на Готскиот Дворецот Wawel изграден по наредба на Казимир III Велики, кој владеел 1333-1370, и се состои од голем број на објекти кој се наоѓаат околу централниот двор. Заминување за Македонија во пладневите часови. Ноќно возење преку Словачка, Унгарија и Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Скопје наредниот ден во претпладневние часови.

 ЦЕНА во претпродажба до 10 Mарт:

9.240 денари (149 евра)


ЦЕНА НА АРАНЖМАН:

159 евра (9.860 денари)

 

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
- Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација.
- Сместување во хотел на база 3 ноќевања со појадок .
- Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
- Факултативна посета на Auschwitz 35 евра.
- Факултативна посета на рудникот за сол Wieliczka 35 евра.
- Факултативна посета на готскиот дворец Wawel.
- Вечера во национален ресторан
- Туристичка такса 3 евра од ден по лице се плача во агенција
- Доплата за 1/1 соба 3.600 денари
- Патничко-здравствено осигурување 300 мкд

- Факултативен разглед на Краков 10 евра.

 

 

НАПОМЕНИ:
- За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
- Уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд
- Пасошот треба да важи минимум 4 месеци од завршувањето на патувањетo
- Организаторт го задржува правото на промена на редоследот на реализација на програмата како и промена на цените на факултативните излети во случај на промена на цените на влезниците на локалитетите и музеите.

- Патникот има обврска да се јави во агенција 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање.Галерија
ПРЕБАРАЈ ПОНУДИ
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ГРЦИЈА ЛЕТО 2018!!! Изберете дестинација и термин! Ограничени капацитети! Сместување во студиo/апартман!
Ријкс музејот, основан од братот на Наполеон (со делата на Рембрант и Вермер), Музејот Ван Гог со најголемата збирка на неговите дела, Куќата на Рембрант, Куќата на Ана Франк. Прошетка до улицата со црвените светилки. Или факултативна посета на традиционално село Zaanse Schans кое важи за колевка на европската економија, познатите ветерници, работилници за традиционалните кломпи, порцелан, сирење...
Порто, вториот град по големина во Португалија, кој во 1996 година е поставен на листата на УНЕСКО како дел од светското наследство: Авенијата Алиадос, Катедралата, Берзата, Црквата на Свети Франциско со позлатени барокни резби… Лисабон - португалскиот главен град кој ужива особено сончева позиција на крајбрежјето на Европскиот Атлантик: Плоштадот Маркиз де Помбал, Авенијата на Слободата, покрај реката Тежо, во зоната на Плоштадот Комерцио и квавртот Алфама.
Понуди на вашиот Е-Маил
Контакт

Улица."27 Март" бр.3
1000 Скопје Македонија

тел/факс: +389 02 / 3132312
тел: +389 02 / 3109448

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Има моментално присутни.