Прага - 8-ми март - автобус 29.01.2016

 

 

 

 

 

*** СИГУРНА РЕАЛИЗАЦИЈА ***

 

 

 

 

 

 

ПРАГА, ДРЕЗДЕН и ВИЕНА

 

 

Автобус / 5 дена / 3 ноќевања

 

 

 

08.Март (Четврток) СКОПЈЕ - ПРАГА

Состанок на групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn во 13.00 часот. Тргнување за Прага во 13:30 часот. Се патува преку Србија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

 

09.Март (Петок) ПРАГА

Пристигнување во Прага околу пладне. Панорамски разглед на градот со стручен локален водич: Старо место: Карловиот мост, споменикот на Карло IV, Вацлавскиот плоштад, Староградскиот плоштад со познатиот астрономски часовник - Орлој, градската куќа, Тунската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка, Прашката кула, Универзитетот на Карло IV, Националниот музеј, Горниот град: Дворецот Храдчани,Катедралата Св. Вито, Претседателската палата... Сместување во хотел. Ноќевање.

 

10.Март (Сабота) ПРАГА - КАРЛОВИ ВАРИ

Појадок.Факултативен излетдо Карлови Вари, најпознатиот бањски центар во Чешка, популарно одморалиште на европската аристократија и културна елита од 19-ти Век. Можност за посета на еден од 12-те извори, прошетка покрај нео-ренесансните колонади, паркови, кафеани. Надалеку познати се локалните производи од порцелан, стаклото "мосер", како и ликерот "беќеровка". Враќање во Прага во попладневните часови,факултативно крстарење со брод по реката В‘лтава. Ноќевање.

 

11.Март (Недела) ПРАГА – ДРЕЗДЕН

Појадок. Препорачуваме целодневен факултативен излет до Дрезден. Дрезден е четвртиот по големина, урбан град во Германија, после Берлин, Хамбург и Келн. Прв пат се именува како град во 1206 година. Поради своето изонредно културно значење исто така се нарекува Фиренца на Елба. Во овој град застапени се многу барокни градби: Операта Земпер, Палатата Цвингер (во која има 5 музеи), протестантската Богородична црква, римокатоличката Дворска црква, Резиденционалната палата (денешниот државен музеј каде се чува Зелениот трезор), палатата Ташенбер (денешен хотел Кемпински), делот на некогашниот градски ѕид, Августовиот мост... Враќање во Прага во вечерните часови.Препорачуваме посетна на национален ресторан – пивница. Ноќевање.

 

12.Март (Понеделник) ПРАГА - ВИЕНА - СКОПЈЕ

Појадок. Патувањето продолжува кон Виена. Панорамски разглед на градот: Рингштрасе, Oперата, Парламентот, Музејот на современа уметност, Градската палата, Универзитетот, палатата Белведере, црквата Вотив, зимскиот дворец Хофбург. Слободно попладне до тргнување за Скопје во попладневните часови. Ноќно возење преку Унгарија и Србија со куси попатни паузи. Пристигнување во Скопје следниот ден (13март) во предпладневните часови.

 


Цена во претпродажба до 10.02

8.620,00 денари..... 139€


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:

9.240,00 денари....... 149€

 

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Превоз со модерен туристички автобус на наведената релација

 • 3 ноќевања со појадок во хотел BEST WESTERN Amedia Praha 3* во Прага 
  https://plazahotels.de/en/prague.html?utm_source=mybusiness&utm_medium=prag&utm_campaign=best_western

 • Организиран разглед на Прага

 • Организиран разглед на Виена

 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Крстарење по В’лтава 15 евра

 • Факултативна посета на Дрезден 30 евра

 • Излет до Карлови Вари 25 евра

 • доплата за еднокреветна соба 3000мкд

 • Задолжително патничко-здравствено осигурување

 • Вечера во национален ресторан – пивница


Напомена:

 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.

 • Факултативните излети се уплатуваат првиот ден од патувањето како би можеле истите технички да се реализираат!

 • За факултативните излети најдобро е да се изјасните во агенцијата при уплата на аранжманот .

 • За овој програм важат Опшите Услови на патување на Магелан Травел Сервис.

 • Цената на аражманот се плаќа исклучиво во денари во агенција по курс 1€ = 62,00мкд. За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%. Целосна уплата најдоцна 7 дена пред поаѓање.


Општи напомени за патување:

 • Т.А.Магелан Травел Сервис го задржува правото на, во случај на промена на цената на превозот, хотелот, недоволен број на пријавени патници и слично, да ја измени цената на аранжманот или пак да го откаже во целост аранжманот на 7 дена пред поаѓање. За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата. Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.


Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето!!!

Галерија
ПРЕБАРАЈ ПОНУДИ
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ГРЦИЈА ЛЕТО 2018!!! Изберете дестинација и термин! Ограничени капацитети! Сместување во студиo/апартман!
Ријкс музејот, основан од братот на Наполеон (со делата на Рембрант и Вермер), Музејот Ван Гог со најголемата збирка на неговите дела, Куќата на Рембрант, Куќата на Ана Франк. Прошетка до улицата со црвените светилки. Или факултативна посета на традиционално село Zaanse Schans кое важи за колевка на европската економија, познатите ветерници, работилници за традиционалните кломпи, порцелан, сирење...
Порто, вториот град по големина во Португалија, кој во 1996 година е поставен на листата на УНЕСКО како дел од светското наследство: Авенијата Алиадос, Катедралата, Берзата, Црквата на Свети Франциско со позлатени барокни резби… Лисабон - португалскиот главен град кој ужива особено сончева позиција на крајбрежјето на Европскиот Атлантик: Плоштадот Маркиз де Помбал, Авенијата на Слободата, покрај реката Тежо, во зоната на Плоштадот Комерцио и квавртот Алфама.
Понуди на вашиот Е-Маил
Контакт

Улица."27 Март" бр.3
1000 Скопје Македонија

тел/факс: +389 02 / 3132312
тел: +389 02 / 3109448

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Има моментално присутни.