Виена - автобус - Нова Година 03.11.2015


 

 

 

 

 

 

 

 


НОВА 2018 ГОДИНА во ВИЕНА

 

 

Автобус / 4 дена / 2 ноќевања

 

 

Виена-актуелна престолнина на Австрија и некогашен главен град на моќната Австро-унгарска империја, денес модерна туристичка метропола на брегот на убавиот син Дунав, која ве освојува на прв поглед со убавите палати на царскиот Хофбург и Шенбрунските паркови, богати уметнички колекции, музика, шопинг, многубројни кафулиња, слаткарници и ресторани.

 

 

 

29. Декември (петок) СКОПЈЕ - ВИЕНА

Состанок на групата на паркингот спроти Хотел Holiday Inn во 13:00 часот. Тргнување за Виена во 13:30 часот. Се патува преку граничен премин Табановце и Србија, Унгарија. Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

 

 

30. Декември (сабота) ВИЕНА

Пристигнување во Виена во претпладневните часови. Панорамски разглед на градот: Рингштрасе, Катедралата Св. Стефан и Штефанплац, Бургтеатар, Музејскиот кварт, Палатата Хофбург, Дворецот Белведере, Операта, Гратското Собрание Ратхаус, Катедралата Вотиф, Парламентот, Универзитетот...Сместување во хотел. Слободно време за одмор. Вечерта, можност да се проба вистинска виенска шницла во национален ресторан. Ноќевање.

 

 

31. Декември (недела) ВИЕНА

Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки или можност за посета на Дунавската Кула која е изградена во 1964 год и е висока 252 метри од каде има неверојатна панорамска глетка на градот Виена. Вечерта околу 21:00 часот организиран трансфер до центарот на Виена и можност за прослава на Новогодишната ноќ на плоштадот Ратхаус. Враќање во хотел. Ноќевање.

 

 

01.Јануари (понеделник) ВИЕНА - СКОПЈЕ

Појадок.Факултативна посета на Кралскиот Дворец Шенбрун, летната резиденција на Франц Џозеф. Посетена од милиони туристи годишно, палатата заедно со паркот е најголемата туристичка атракција во Виена, под заштита на УНЕСКО. Слободнo време за прошетка по познатата улица Mariahilferstrasse и можност да се почуствува новогодишната атмосфера во Виена.Во пладневните часови поаѓање за Скопје.Ноќно возење преку Унгарија и Србија. Пристигнување во Скопје, наредниот ден во попладневните часови.

 

 

 

За комплетни уплати до 25.11.2017:

9.240 мкд (149 евра)

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:

9.860 мкд (159 евра)

 

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

- Превоз со високо туристички автобус на наведената релација

- Организиран разглед со локален водич на Виена

- Сместување во хотел 3* во Виена на база 2 ноќевања со појадок

- Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

- Факултативна посета Шенбрун со вклучена влезница,водич и превоз 1.860 денари (30 евра) задолжитено пријавување до 20.12.

- Факултатативна посета на Дунавската Кула 620 денари (10 евра) задолжитено пријавување до 20.12.

- Факултативно вечера во национален ресторан 30 евра.

- Патничко-здравствено осигурување.

 

 

НАПОМЕНИ:

- Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд.

- За резервација на аранжманот потребна е аконтација од мин.30%, целосна уплата се врши најдоцна 7 дена пред поаѓање.

- Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најкасно 7 дена пред поаѓање!

- Доколку не се оствари минималниот број на патници, Oрганизаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот;

- Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот да ја промени и цената на аранжманот како и цените на факултативните излети;

- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ.

Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.
Галерија
ПРЕБАРАЈ ПОНУДИ
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА !!! Нов 5-ѕвезден хотел во подножјето на Пирин планина. Луксузниот стил создава пријатна,спокојна и опуштена атмосфера. Идеално место за опуштање со своите два ресторани, лоби барот и СПА Центарот.
Срцето на Краков, дворецот Wawel, катедралата Св.Станислав и Вацлави и кралевскиот дворец од XIV век. Пешачкиот дел опфаќа разглед на главниот плоштад и еден од најголемите средновековни плоштади во Европа, каде се наоѓаат споменикот на Адам Мицкјевиќ познат полски поет, готската црква Св. Марија, Флоријанкса улица, Еврејскиот дел Казимерц...
Будимпешта, убавица на Дунав - споменикот на Милениумот, операта, улиците Ваци, Андраши, Ракочи, парламентот, црквата Св. Стефан, мостовите на Дунав, Будим, Цитаделата, Кралската палата...
Истанбул, приказна од Ориентот - Аксарај, Бејазитовата џамија, Универзитетот, Лалели Џамијата, Римскиот Аквадукт, Златен Рог, Хотелот Пера Палас (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), плоштадот Таксим, Бешикташ стадионот, Галата кула, Египетскиот пазар, Јени џамија, Рустем Пашина Џамија, Патријаршијата, Фатих џамија...
Грузија е земја на митови и легенди. Во неа според грчките митови Јасон со Арнаутите го пронашол златното руно, а Зевс го приковал Прометеј. Според библиските легенди Новата арка застанала на планината Арарт. Од тројцата синови на Ное, Сем, Хем и Јафет, кои се разделиле кога потопот завршил, Јафет останал на Кавказот.
Понуди на вашиот Е-Маил
Контакт

Улица."27 Март" бр.3
1000 Скопје Македонија

тел/факс: +389 02 / 3132312
тел: +389 02 / 3109448

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Има моментално присутни.