Чинкветере - автобус - Велигден 24.02.2016

 

 

 

 

 

 

 

ЧИНКВЕТЕРЕ-ПИЗА-ПИСТОЈА-СИЕНА-ФИРЕНЦА

 

 

 

Автобус / 6 дена / 3 ноќевања со појадок

 

 

 

 

05. Април (Четврток) СКОПЈЕ – МОНТЕКАТИНИ ТЕРМЕ

Состанок на групата во 12:00часот на паркингот спроти хотел Холидеј Ин. Поаѓањево 12.30часот. Се патува преку Србија, Хрватска и Словенија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

 

 

06. Април (Петок) МОНТЕКАТИНИ ТЕРМЕ - ПИЗА - МОНТЕКАТИНИ ТЕРМЕ

Пристигнување во пладневните часови во Монтекатини Терме. Сместување во хотел. Слободно време за одмор. Во вечерните часови посета на Пиза. Прошетка по еден од највеличенствените плоштади во Италија – Плоштадот на чудата, Катедралата Дуомо, Крстилиницата Свети Јован, и познатиот симбол – Кривата кула. Слободно време за индивидуални активности. Враќање во хотел. Ноќевање.

 

 

07. Април (Сабота) МОНТЕКАТИНИ ТЕРМЕ - CINQUE TERRE – МОНТЕКАТИНИ ТЕРМЕ

Појадок. Препорачуваме целодневна факултативна посета на CINQUE TERRE кој е под заштита на УНЕСКО од 1997 година и до кој се стигнува со воз од La Spezia. Cinque Terre е област на лигурското крајбрежје, во превод значи Пет земји, бидејќи е составено од пет села (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore и заедно со околните планини го сочинуваат Националниот парк Cinque Terre. Зградите се шарени, претежно во пастелни нијанси, со тесни улички кој одамна му рекле “не” на модернизмот, и кој може да ги доживеете само доколку ги прошетате. Враќање во La Spezia и поаѓање за Монтекатини Терме. Ноќевање.

 

 

08. Април (Недела) МОНТЕКАТИНИ ТЕРМЕ - ПИСТОЈА - СИЕНА - МОНТЕКАТИНИ ТЕРМЕ

Појадок. Препорачуваме факултативна посета на Пистоја - типичен италијански средновековен град во регионот на Тоскана. Прошетка по плоштадот Дел Дуомо - каде доминира Катедралата Свети Зено, Крстилницата од 14 век во готски стил со бел и зелен мермер карактеристичен за тосканската готика, Кулата на Каталина која се издига на 30 м. височина ...Продолжуваме кон Сиена, еден од најубавите средновековни градови, вечниот “ривал” на Фиренца. Сиена е позната по готската архитектура со карактеристична црвена боја. Разглед на градот, опколен со ѕидини од 16 век, Плоштадот Ил Кампо во форма на школка, каде доминира Градската Палата со високата кула, Катедралата со богата мозаична декорација... Слободно време и можност да се почувствува атмосферата на елитните кафулиња со “вистинскo” италијанско кафе. Враќање во Монтекатини Терме. Ноќевање.

 

 

09. Април (Понеделник) МОНТЕКАТИНИ ТЕРМЕ – ФИРЕНЦА – СКОПЈЕ

Појадок. Поаѓање за Фиренца – лулката на ренесансата, градот на “Давид“ на Микеланџело, на “Раѓањето на Венера” на Ботичели, градот во кој Данте го започнал создавањето на италијанскиот литературен јазик. Разглед на главниот град на Тоскана: Катедралата Дуомо со автентичната купола – чудо на ренесансната архитектура, Палатата Векио – Градското Собрание, Плоштадот Сињорија – познат по репликата на Микелаџеловиот Давид и Галеријата Уфици која е една од најстарите и најпознати музеи во светот, каде се наоѓаат најпознатите дела на големите мајстори како Ботичели, Џото, Леонардо, Микеланџело, Рафаел, Тицијан... Понте Векио – стариот Мост од 14 век, Палатата Пити.... Во попладневните часoви поаѓање за Македонија. Ноќно возење преку Словенија, Хрватска и Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

 

 

10. Април (Вторник) СКОПЈЕ
Пристигнување во Македонија во попладневни часови.

 

 

 

 

За уплати до 10 Март:

199 евра (12.340 денари)


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:

209 евра (12.960 денари)

 

 

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

Превоз со високотуристички автобус на дадената релација

Сместување во хотел со 3* на база 3НП (ноќевање со појадок) во Монтекатини Терме

Посета на Пиза

Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

Целодневен излет на Cinque Terre 45€ (трансфер, CinqueTerre card – воз до 5-те села, трансфер од железничка до центар на Корнилија...)

Посета на Пистоја и Сиена 45 € (трансфер, локален водич)

Задолжителна посета и разглед на Фиренца 10 €

Туристичка такса во хотел во Монтекатини (2-3€ се плаќа на рецепција)

Задолжително патничко осигурување

 

 

НАПОМЕНИ:

За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 45 патници.

Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

Важат општите услови за патување на СКТМ

Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 7 дена пред поаѓање.

Патникот има обврска да се јави во агенција 24 часа пред поаѓање за да потврди време и место на поаѓање.

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето.Галерија
ПРЕБАРАЈ ПОНУДИ
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ГРЦИЈА ЛЕТО 2018!!! Изберете дестинација и термин! Ограничени капацитети! Сместување во студиo/апартман!
Ријкс музејот, основан од братот на Наполеон (со делата на Рембрант и Вермер), Музејот Ван Гог со најголемата збирка на неговите дела, Куќата на Рембрант, Куќата на Ана Франк. Прошетка до улицата со црвените светилки. Или факултативна посета на традиционално село Zaanse Schans кое важи за колевка на европската економија, познатите ветерници, работилници за традиционалните кломпи, порцелан, сирење...
Порто, вториот град по големина во Португалија, кој во 1996 година е поставен на листата на УНЕСКО како дел од светското наследство: Авенијата Алиадос, Катедралата, Берзата, Црквата на Свети Франциско со позлатени барокни резби… Лисабон - португалскиот главен град кој ужива особено сончева позиција на крајбрежјето на Европскиот Атлантик: Плоштадот Маркиз де Помбал, Авенијата на Слободата, покрај реката Тежо, во зоната на Плоштадот Комерцио и квавртот Алфама.
Понуди на вашиот Е-Маил
Контакт

Улица."27 Март" бр.3
1000 Скопје Македонија

тел/факс: +389 02 / 3132312
тел: +389 02 / 3109448

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Има моментално присутни.