Братислава, Виена и Будимпешта - автобус 24.02.2016

 

 

 

 


УБАВИЦИТЕ НА ДУНАВ ВЕЛИГДЕН

 

БРАТИСЛАВА - ВИЕНА - БУДИМПЕШТА - БЕЛГРАД

 

 

 

 

 

05.04 Скопје - Братислава

Состанок на групата во 17:30 часот и заминување за Братислава во 18:00 часот. Патот води преку Р.Србија и Р.Унгарија. Ноќно возење со попатни одмори.

 

 

 

06.04 Братислава

Пристигнување во Братислава во утринските часови и разглед на градот со локален водич: средовековниот плоштад со Роландовата Фонтана, Михалската порта, Градското собрание, катедралата Св.Мартин, Словачкиот народен театар, барокната палата каде Моцарт ги изведувал своите дела, палатата Паули во која Франц Лист го одржал својот прв концерт... Сместување во хотел (во зависност од времето сместувањено и разгледот може да бидат во обратен редослед). Во попладневните часови слободно време за индивидуални прошетки и можност во вечерните часови за факултативна посета на традиционална пивница. Ноќевање.

 

 

 

07.04 Братислава - Виена - Пандорф - Будимпешта

Појадок. По појадокот напуштање на хотелот и заминување за Будимпешта со попатна целодневна посета на Виена - главниот град на Австрија и Пандорф, еден од најпознатите аутлети во Европа. Пристигнување во Виена во предпладневните часови и разглед на градот со локален водич: Операта, Палатите на дворецот Хофбург, Палатата Белведере, Парламентот, Градското собрание, Рингштрасе, Музејот на модерна уметност, катедралата Св.Стефан и Стефанплац, Дворецот Шенбрун (надворешноста). Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови посета на Пандорф и слободно време за шопинг. Пристигнување во Будимпешта во вечерните часови. Сместување во хотел. Ноќевање.

 

 

 

08.04 Будимпешта

Појадок. По појадокот следи разглед на градот со локален водич: Плоштадот на Хероите, Парламентот, улиците Андраши и Ракочи, катедралата Св.Стефан, мостовите на Дунав, Кралската палата, Цитаделата, Рибарската тврдина. Слободно време за прошетка по улицата Ваци која завршува со слаткарницата Жербо. Можност за факултативно крстарење со брод по Дунав, под прекрасните мостови со можност за единствен поглед од вода на најимпозантните објекти во Будим и Пешта пропратено со прекрасните звуци на виенски валцер,чаша шампањ и објаснување на локален водич, како и факултативна посета на Чарда - национален ресторан со богата уметничка програма и мени од унгарската национална кујна. Ноќевање.

 

 

 

09.04 Будимпешта - Скопје

Појадок. По појадокот напуштање на хотелот и заминување за Македонија, со попатна посета на главниот град на Србија- Белград околу пладне. Разглед на градот со локален водич: хотел Москва, улицата Кнез Михајлова, Св. Сава, Булеварот на Револуцијата, Калемегдан, Стадионите на Партизан и Црвена Ѕвезда, Дедиње, Куќата на цвеќето - гробното место на Јосип Броз Тито... Слободно време за индивидуални активности. Во попладневните часови заминување за Скопје.

 

 

 

10.04 Пристигнување во Скопје во доцните вечерни часови.

 

 


ЦЕНА на аранжманот:

9.850,00 денари

 

 

 

 

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

• Превоз со модерен туристички автобус

• 1 ноќевање со појадок во хотел sk.hotelyplus.sk во Брастислава

• 2 ноќевања со појадок во хотел www.gastlandm0.hu во Будимпешта

• Целодневна посета на Виена и Пандорф

• Разглед со локален водич на Братислава, Виена, Будимпешта и Белград

• Организација и реализација на аранжманот

 

 

 

Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги:

• Факултативна посета на традиционална пивница во Братислава

• Факултативна посета на национален ресторан Чарда - 25 евра

• Крстарење по Дунав со чаша шампањ и локален водич - 15 евра

• Патничко и здравствено осигурување

• Влезници за културно - историските споменици и локалитети

 

 

 

Напомена:

- За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 45 патници

- За ова патување важат општите услови на СКТМ и Магелан Травел СервисГалерија
ПРЕБАРАЈ ПОНУДИ
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ГРЦИЈА ЛЕТО 2018!!! Изберете дестинација и термин! Ограничени капацитети! Сместување во студиo/апартман!
Ријкс музејот, основан од братот на Наполеон (со делата на Рембрант и Вермер), Музејот Ван Гог со најголемата збирка на неговите дела, Куќата на Рембрант, Куќата на Ана Франк. Прошетка до улицата со црвените светилки. Или факултативна посета на традиционално село Zaanse Schans кое важи за колевка на европската економија, познатите ветерници, работилници за традиционалните кломпи, порцелан, сирење...
Порто, вториот град по големина во Португалија, кој во 1996 година е поставен на листата на УНЕСКО како дел од светското наследство: Авенијата Алиадос, Катедралата, Берзата, Црквата на Свети Франциско со позлатени барокни резби… Лисабон - португалскиот главен град кој ужива особено сончева позиција на крајбрежјето на Европскиот Атлантик: Плоштадот Маркиз де Помбал, Авенијата на Слободата, покрај реката Тежо, во зоната на Плоштадот Комерцио и квавртот Алфама.
Понуди на вашиот Е-Маил
Контакт

Улица."27 Март" бр.3
1000 Скопје Македонија

тел/факс: +389 02 / 3132312
тел: +389 02 / 3109448

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Има моментално присутни.