Крф 2 ноќи - автобус - Велигден 21.03.2016

 

 

 

 

 

 

 

ВЕЛИГДЕН НА КРФ

 

 

 

 

 

 

 

1.ден 05.04.2018 (четврток) СКОПЈЕ - ШТИП КРФ

 

Поаѓање од Скопје во 20:30 часот на паркингот пред Хотел „Вип“. Поаѓање од Штип во 20:30 часот пред Новата пошта. По граничните формалности продолжување за Игуменица со попатни паузи за одмор. Ноќно возење.

 

 

 

2.ден06.04.2018 (петок) КРФ


Пристигнување во Игуменица во утринските часови. Пловидба со брод до островот Крф. Планирано пристигнување во претпладневните часови. Сместување во апартмани. Слободно време до 12:00 часот. Разглед:“срцето на градот Крф“. Палатата “АХИЛЕОН“ палатата на австро-унгарската принцеза Елизабета позната како Сиси која поминала значителен дел од животот овде. Приказната на македонски јазик за знаменитостите во палатата историјата, митологијата, религијата, верувањата, начинот на живот на принцезата, јунаштвото на Ахил... Одиме кон познатиот локалитет и видиковец Канони, разглед на овој значаен локалитет од времето на Наполеон Бонапарта и Француските демократи. Ова место е едно од најубавите кои ќе го воодушеви секој патник од овој волшебен и незаборавен пример, посета на црквата на Пресвета Богородица од Влахерна, панорамски разглед на островот Понтикониси-Глувчевото острово. Продолжуваме кон Корфоу, неверојатно место од каде се забележуваат доминациите на тогашните европски сили над островот, позиции за фотографирање и приказната за градот и островот Крф. Потоа поаѓање кон центарот на градот, каде се следи церемонијата-Оплакувањето на Христос со изнесувањето на епитафите од црквата Св.Ѓорги и од другите цркви во градот пратено со хорска музика, блех оркестри и групи од девојчиња со корпи цвеќе симбол на островот. Сето тоа трае до 21:00 часот. Враќање по договор. Ноќевање.

 

 


3. ден 07.04.2018 (сабота) КРФ

 

Претпладне започнува процесијата големата поворка со житијата на епитафот на патронот и заштитник на островот Крф Св.Спиридон. Поворката се движи во ритам на тажниот мелос на композициите од познати италијански композитори, за на крајот да заврши со посмртниот марш од Бетовен. По завршувањето на последната поворка, околу 11:00 часот се случуваат два локални обичаи Пилина и Мастело. Потоа заминување кон фабриката за пијалоци и слатко од овошјето КУМ-КОАТ, кое расте единствено на островот Крф и во Сицилија. Дегустација на производите од фабриката. Потоа заминување кон туристичкиот локалитет Палеокастрица, сместен во северо-западната обала на островот Крф. Панорамски разглед на скаменетиот брод на Одисеј враќајќи се од островот Итака, Лавовската глава заштитник на Палеокастрица, Отранската порта... Посета на манастирот на Св.Богородица кој датира од Византиски период 1225 год.и музејот со најголемата школка. Слободно време за индивидуални активности и можност за факултативен ручек. Враќање во хотел. Слободно попладне. Околу 21:00 часотсе поаѓа кон градот, каде на големиот плоштад најголем во цела Грција, се очекува величентсвениот миг ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ. Во тие моменти градот е осветлен од илјадници луѓе со свеќи во рацете, а небото го краси импозантен огномет. Враќање по договор. Ноќевање.

 

 

 

4. ден 08.04.2018 (недела) КРФ – ШТИП – СКОПЈЕ

 

Во 09:00 напуштање на апартманите и упатување кон пристаништето на Крф. Заминување со брод за Игуменица, а потоа продолжување со автобус за Македонија, со попатни одмори и посета на градот Јанина и музејот на восочни фигури на познатиот грчки вајар Павлос Врелос. Пристигнување во Македонија во вечерните часови.

 

 


Цена на аранжманот:

5.900 денари

 

 

 

Цената вклучува:

  • превоз со модерен туристички автобус спрема програмата;

  • превоз со брод на релација Игуменица-Крф-Игуменица;

  • 2 ноќевања во апартмани на островот Крф;

  • посета на наведените локалитети спрема програмата;

  • организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

 

 

Цената не вклучува:

  • влезници во локалитетите кои се посетуваат на островот према програмата,трансфери и посети на “срцето на Крф“ на македонски јазик Ахилеон-Мадам Сиси - 10 евра;

  • влезница во музејот на восочни фигури во Јанина ____ евра;

  • се што не е наведено во програмата;

  • туристичка такса – 1 евро од ден по лице,деца до 12 години плаќаат 0,5 евра од ден.

  • Задолжително патничко осигурување

деца до 12 години имаат 25% попуст
Галерија
ПРЕБАРАЈ ПОНУДИ
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ГРЦИЈА ЛЕТО 2018!!! Изберете дестинација и термин! Ограничени капацитети! Сместување во студиo/апартман!
Ријкс музејот, основан од братот на Наполеон (со делата на Рембрант и Вермер), Музејот Ван Гог со најголемата збирка на неговите дела, Куќата на Рембрант, Куќата на Ана Франк. Прошетка до улицата со црвените светилки. Или факултативна посета на традиционално село Zaanse Schans кое важи за колевка на европската економија, познатите ветерници, работилници за традиционалните кломпи, порцелан, сирење...
Порто, вториот град по големина во Португалија, кој во 1996 година е поставен на листата на УНЕСКО како дел од светското наследство: Авенијата Алиадос, Катедралата, Берзата, Црквата на Свети Франциско со позлатени барокни резби… Лисабон - португалскиот главен град кој ужива особено сончева позиција на крајбрежјето на Европскиот Атлантик: Плоштадот Маркиз де Помбал, Авенијата на Слободата, покрај реката Тежо, во зоната на Плоштадот Комерцио и квавртот Алфама.
Понуди на вашиот Е-Маил
Контакт

Улица."27 Март" бр.3
1000 Скопје Македонија

тел/факс: +389 02 / 3132312
тел: +389 02 / 3109448

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Има моментално присутни.