Краков - автобус - 8-ми Март 15.01.2015

 

 

 

 

 

 

КРАКОВ

 

 

 

Автобус / 5 дена / 3 ноќевањa

 

 

 

 

 

08.Март (Четврток) СКОПЈЕ - КРАКОВ

Состанок на групата на паркингот спроти хотел Holiday Inn во 13.30 часот. Тргнување за Краков во 14.00. Се патува преку Србија, Унгарија и Словачка со попатни паузи за одмор и царински формалности. Ноќно возење.

 

 

09.Март (Петок) КРАКОВ

Пристигнување во Краков во претпладневните часови, панорамски разглед (автобус и пешачки дел). Разглед на стариот дел на градот, Срцето на Краков (без влезници во цркви и музеи), дворецот Wawel, катедралата Св. Станислав и Вацлави и кралевскиот дворец од XIV век. Пешачкиот дел опфаќа разглед на главниот плоштад и еден од најголемите средновековни плоштади во Европа, каде се наоѓаат споменикот на Адам Мицкјевиќ познат полски поет, готската црква Св. Марија, Флоријанкса улица, Еврејскиот дел Казимерц... Сместување во Хотел. Ноќевање.

 

 

 

10.Март (Сабота) КРАКОВ – WAWEL - ВЕЛИЧКА

Појадок. Предлагаме факултативна посета на Готскиот Дворец Wawel, изграден по наредба на Казимир III Велики, кој владеел 1333-1370, кој се состои од голем број на објекти распоредени околу централниот двор. Потоа, факултативно посета на рудникот за сол Величка (Wieliczka - најстар рудник во Европа) импресивен подземен свет на славните солени езера, простории и ходници каде се наоѓа и кралевската капела од сол како и концертната сала која е направена од рацете на генерации рудари. Рудникот е стар 700 години со 9 нивоа, а за туристи е програмата на 3-то ниво или 13 метри под нивото на земјата. Враќање во Краков. Вечерта, факултативно посета на национален ресторан. Ноќевање.

 

 

 

11.Март (Недела) КРАКОВ – Шиндлеровата фабрика - Outlet Factory

Појадок. Прошетка по плоштадот Bohaterów Getta, плоштадот Zgody место каде 1941год. бил претворен во Краков Гето, место каде се заробени Евреите и пратени во логори. Денес на тоа место се поставени 70 метални столици во знак на сеќавање на настраданите. Потоа, факултативно посета на Шиндлеровата фабрика. Во музејот е претставен животот на евреите во Краков, пред и за време на војната. Може да се види зидот на Краковско Гето, продавници, фризерски салони, фотографии, трамвајот со ознака "Забрането за Евреи", Шиндлеровата канцеларија со стаклена коцка во која се наѓаат садовите, списокот на спасените евреи и уште многу од тоа...Посета на Оутлет Factory. Ноќевање.

 

 

 

12.Март (Понеделник) КРАКОВ – АУШВИЦ И БИРКЕНАУ - СКОПЈЕ

Појадок. Препорачуваме факултативна посета на Аушвиц и Биркенау, најзначајните симболи на светската историја, кој претставува најголем и најозогласен логор на нацистичка Германија (денешен спомен-музеј под заштита на УНЕСКО). По посетата на Аушвиц, поаѓање за Македонија. Пристигнување наредниот ден во пладневните часови.

 

 

 

 

 

ЦЕНА во предпродажба со 10.02

149 евра (9.300 денари)

 

 

 


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

-Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
- Сместување во хотел 3*** во Краков на база 3 ноќевања со појадок
- Организиран разглед на Краков
- Организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

-Факултативна посета на Аушвиц 35 евра
- Факултативна посета на рудникот за сол Величка 35 евра
- Факултативна посета на Годскиот дворец Вавел 10 евра
- Посета на Шиндлеровата Фабрика
- Вечера во национален ресторан
- Туристичка такса 3 евра од ден по лице се плаќа во агенција
- Доплата за 1/1 соба 3.600 денари
- Патничко-здравствено осигурување 250 денари
НАПОМЕНИ:
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 40 патници
За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ
Цените се во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1евро = 62 денари
Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањетоГалерија
ПРЕБАРАЈ ПОНУДИ
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ГРЦИЈА ЛЕТО 2018!!! Изберете дестинација и термин! Ограничени капацитети! Сместување во студиo/апартман!
Ријкс музејот, основан од братот на Наполеон (со делата на Рембрант и Вермер), Музејот Ван Гог со најголемата збирка на неговите дела, Куќата на Рембрант, Куќата на Ана Франк. Прошетка до улицата со црвените светилки. Или факултативна посета на традиционално село Zaanse Schans кое важи за колевка на европската економија, познатите ветерници, работилници за традиционалните кломпи, порцелан, сирење...
Порто, вториот град по големина во Португалија, кој во 1996 година е поставен на листата на УНЕСКО како дел од светското наследство: Авенијата Алиадос, Катедралата, Берзата, Црквата на Свети Франциско со позлатени барокни резби… Лисабон - португалскиот главен град кој ужива особено сончева позиција на крајбрежјето на Европскиот Атлантик: Плоштадот Маркиз де Помбал, Авенијата на Слободата, покрај реката Тежо, во зоната на Плоштадот Комерцио и квавртот Алфама.
Понуди на вашиот Е-Маил
Контакт

Улица."27 Март" бр.3
1000 Скопје Македонија

тел/факс: +389 02 / 3132312
тел: +389 02 / 3109448

e-mail:
[email protected]
[email protected]

Има моментално присутни.